تبلیغات
Virtual City - Essay Quiz
Virtual City

Essay Quiz

سه شنبه 24 دی 1387

نویسنده: حسینی | طبقه بندی:شهر مجازی، 

                            دوفضایی شدن شهر و سیاست های كلان شهرهای مجازی

نویسنده در این پست تلاش كرده تا به مطالعه اجمالی سیاست هایی بپردازد كه در طراحی و ساخت شهرهای مجازی مدنظر طراحان و سازندگان انها بوده است .

به طور كلی سیاستگذاری در دو سطح كلان و خرد صورت می پذیرد و آنچه در این گفتار مدنظر  می باشد سیاستهای كلانی است كه برنامه ریزان در ساخت شهرمجازی مطمح نظر قرار داده و راهكارهایی را جهت تحقق آنها پیشنهاد نموده اند.

این كار بر مبنای مرور سیاستهایی كه توسط شورای شهر تهران با هم فكری متخصصان دانشگاهی در طراحی شهر مجازی تهران تدوین و بسیاری از آن ها در طی سالهای اخیر به اجرا در آمده است صورت خواهد گرفت .

برای ورود به بحث اصلی ناگزیر از ....

ارائه تصویری كلی از مقوله سیاستگذاری هستم ‎.در بحث سیاستگذاری انجام تحقیقات دقیق و جامع امری ضروری و انكار ناپذیر می نماید و درواقع تنها پس از غنای حوزه تحقیقاتی می توان به امر سیاستگذاری اقدام نمود .انجام تحقیقات نیز از وظایف مراكز معرفتی و سازمان های دانشی محسوب می شود اما پس از سیستگذاری این دولت است كه بایستی امكانات اجرایی سیاستهای تدوین شده را فراهم سازد قوای سه گانه مجریه ، مققنه و قضائیه سه نهادی هستند كه وظیفه برنامه ریزی در جهت تحقق سیاستها و عملی ساختن آن ها را برعهده دارند .

در واقع همانطور كه فیاض ( 1386)[1] بیان می كند در این مرحله سیاستگذاری بایستی به شاخص های بودجه بندی و استراتژی ملی اجرایی كه توسط وزارتخانه های مربوطه تعیین می شود تبدیل گردد و علاوه بر این تاكتیك هایی نیز برای تحقق سیاست ها از سوی اداره های استانی و شهرستانی پیش بینی گردد .

از طرفی با توجه به پیچیدگی و خصلت چندبعدی و لایه لایه ای شهر مجازی كه در اینجا موضوع تحقیق است قطعا در انجام تحقیقات نیازمند متخصصانی از رشته های مختلف و برخوردار از توانمندی ها و تخصص های مختلف بوده و از سویی سیاستگذازی در این زمینه نیز مستلزم همیاری و مشاركت دستگاه های مختلف دولتی و به ویژه  یاری سازمان های خصوصی  می باشد .

اما سازمانی كه به شكل خاص متولی مدیریت جامع شهر محسوب می شود شورای شهر می باشدوظیفه  این شورا تدوین سیاست های كلان درحوزه IT می باشد . از جمله  اقداماتی ه از سویب شورای مذور در سالهای اخیر انجام شده می توان به تدوین سندی تحت عنوان سند جامع فن آوری اطلاعات شهر تهران اشاره نمود  كه در آن سلسله تكالیفی برای شهرداری و سایر دستگاه های مشخص گردیده و فعالیت های شهرداری در چند سرفصل مختصر از هم تفكیك شده است

مجری اصلی سیاست ها و برنامه های مذكور نیز سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اعلام شده است .

هم چنین طرحی تحت عنوان لایه پنج ساله شهرداری از سوی شورای شهرداری تهران به شورای شهر تقدیم گردیده كه طبق آن در طی پنج سال سعی خواهد شد تا به حوزه های مختلفی از جمله ICT در راستای سند بالادستی توجه ویژه مبذول شود .

و اما با مرور منابع مختلف ‏، اهداف و سیاست های متعددی را می توان از برنامه های موجود استخراج كرد ‏. شاید یكی از بنیادی ترین اهداف طراحان شهر مجازی درفرآیند انتقال خدمات از فضای فیزیكی به جهان مجازی را بتوان بهره برداری از ظرفیت های جهان مجازی در جهت ساماندهی بهینه امور شهری و تبدیل فضای مجازی به عرصه ای كاربردی در ارتباط تنگاتنگ با جهان فیزیكی دانست . تا آ ن جا كه دكتر علی اكبر جلالی در تعریف شهر مجازی ان را شهری می داند كه تمام ظرفیت های آن امكان تبدیل به فرآیندهای اطلاعاتی را دارا باشد .[2]

از طرفی در اسناد بالادستی كه از سوی شورای شهر تهران تهیه شده و پیش از این به آن اشاره شد  تلاش شده تا طرح توسعه اطلاعاتی شهر بر مبنای شعار شهر هوشمند تهران به گونه ای صورت پذیرد كه به نوعی حمكرانی مبتنی بر بسط عدالت مطلوب و نهایتا ارتقای سطح كیفی زندگی شهروندان منجر شود .

تمركز زدایی فعالیت ها از حیطه سازمان های دولتی  و محدود كردن نقش آن ها به بخش حاكمیت فناوری اطلاعات شامل مسائل حقوقی و سپردن بسیاری از امور به بخش خصوصی و كوچك سازی سازمان شهرداری و كم رنگ كردن هرچه بیشتر نقش اجرایی شهرداری و تقویت نقش نظارتی و مدیریتی آن از دیگر اهداف  كلان می باشد كه در این صورت هدف جلب مشاركت مردمی و ارتقای اعتماد عمومی نسبت به خدمات دولت الكترونیك نیز به میزان بسیار زیادی محقق خواهد شد (باراه اندازی پورتال الكترونیك شهر تهران ، توسعه و ساخت  خانه های ITدر محلات، راه اندازی و گسترش دفاتر خدمات الكترونیك و دفاتر پلیس +10در سطح شهر و راه اندازی سرویس 137 شهرداری جهت اطلاع از معضلات شهری از سوی مردم به مسئولان و فراهم شدن امكان تشخیص نیازمندی های مردم نسبت به جغرافیای شهر و زمان در پی این اقدام ، طراحی مشاور روباتیك شهردار تهران تحت عنوان سامانه پارسه كه قرار است به مغز كنتر كننده شهر الكترونیكی تبدیل شود ) به این ترتیب همانطور كه دتر قالیباف نیز اذعان می دارد اهدافی همچون برقراری عدالت ، مبارزه با فساد و رانت خواری ،آگاهی رسانی به مردم و تحقق نظام مردم سالاری دینی نیز امكان تحقق می یابد .

از دیگر رویكردهای كلانی كه در طراحی این شهر مدنظر بوده  و از صحبت های دكتر عاملی به عنوان سرپرست پروژه شهرمجازی استنباط می گردد  می توان به موارد زیر اشاره كرد :

״اتصال تمامی نقاط شهر به یكدیگر و تبدیل شهر منزوی به شهر شبكه ای ( به عنوان مثال اتصال فروشگاه های زنجیره ای و فرهنگسراها به یكدیگر از طریق سرویس های الكترونیكی ) تبدیل شهر سلسله مراتبی به شهر تك بعدی ، تبدیل شهر مبتنی بر انرژی فیزیكی به شهر مبتنی بر  انرژی مجازی (دكتر عاملی :1387)

                                                 

دسترسی 24 ساعته به خدمات شهری و تبدیل زمان فیزیكی به زمان مجازی و كاهش تردد های درون شهری و حتی بین شهری و كوتاه شدن مسافرت ها و در واقع تبدیل شهر مبتنیی بر ارتباطات حضوری به شهر مبتنی بر ارتباطات غیر حضوری وشكل گیری شهری اتوماتیك و در نتیجه كاهش آلودگی ها ‏، انجام سریع تر و آسانتر امور و كاهش هزینه های تحمیلی بر شهروندان  كه این ویژگی خود در جهت كاهش فشارهای روحی و ارتقای سلامت روانی شهروندان عمل خواهد كرد .

چرا كه به این ترتیب  شهر مبتنی بر كار فیزیكی به شهری مبتنی بر كار از راه دور  تبدیل خواهد شد شهری كه خواهیم توانست در ان فارغ از خستگی های روزانه صبح را به شب برسانیم  و مدام از زندگی پرهیاهوی شهری گلایه نكنیم .

نتیجه گیری

در طراحی  شهر مجازی و تبدیل شهر فیزیكی به شهری دوفضایی با امكانات و قابلیت هایی بسیار بیشتر از فضای تك بعدی پیشین قطعا ارائه یك سند راهبردی الزامی است  سندی كه در ان می بایست تلاش شود تا ضمن بهره مندی از تجربیات سایر شهرها به ویژگی های خاص هر شهری نیز به شكل ویژه توجه شود

همچنین تدوین راهكارهای عملی و تخصیص بودجه لازم جهت اجرایی نمودن راهكارها و محقق ساختن برنامه های طراحی شده تا جایی كه فاصله تجربی میان شهرهای مكتوب و واقعیت موجود یعنی آنچه در كلان شهرهای ایرانی به چشم می خورد به حداقل برسد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

اعتماد به بخش خصوصی و سپردن بسیاری از وظایف و امور به این بخش و جلب اعتماد مردم نسبت به خدمات الكترونیك و شكستن مقاوت آن ها از طریق ترویج فرهنگ استفاده از ICTدر انجام امور روزمره كه در سالهای اخیر با روند كندی به انجام می رسید

توسعه زیرساختها و فراهم نمودن  امكان دسترسی به اینترنت پرسرعت با هزینه های پایین نیز از مواردی به شما رمی اید كه به نوبه خود مانع بزرگی بر سر راه پیشرت پروژه شهر مجازی بوده است چرا كه با سیستم های كنونی عملا یا بسیاری از كارها به درستی انجام نمی شود و یا به علت مشكلات فنی سیستم ها و خطاهای مكرر اعلام  شده از سوی ان ها انتظارات كاربرتامین نمی شود .

انتقال خدمات بیشتری به فضای مجازی و فراهم كردن امكان استفاده ازایزار های ارتباطی دیگری علاوه بر اینترنت جهت ارائه خدمات  از جمله تلفن همراه و ثابت نیز در جهت عمومی ساختن استفاده از خدمات الكترونیكی شهرهای مجازی تاثیر بسزایی خواهد داشت .

منابع

عاملی .ر.س (1387) ، جزوه كلاسی درس مطالعات فضای مجازی ، مقطع كارشناسی ارشد  ،دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ، نیم سال نخست سال تحصیلی 1388-1387

http://www.ictna.ir/news/archives

http://www.bashgah.net

http://www.magiran.com

                                                                                  www.hamshahrionline.ir 


[1]-http://www.bashgah.net

[2]-http://www.ictna.ir/news/archives

نظرات() 
http://festiveinstinct02.soup.io/tag/Hammertoe
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:34 ب.ظ
I'm impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that's both educative and interesting, and let me tell you, you've hit the
nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about.

Now i'm very happy I found this in my search for something concerning this.
http://cierracicala.hatenablog.com/
شنبه 14 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
These are truly wonderful ideas in regarding blogging.
You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:19 ق.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!

Extremely useful information particularly the last part :) I care for
such info much. I was seeking this certain info for a long time.
Thank you and best of luck.
Bill
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:38 ق.ظ
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this website?
I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had problems with hackers
and I'm looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me
in the direction of a good platform.
manicure
شنبه 9 اردیبهشت 1396 11:26 ق.ظ
It's truly very complex in this busy life to listen news on Television, so I just use web for that
purpose, and take the latest news.
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 08:53 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your web site offered us with valuable info to work on. You
have done a formidable job and our whole community will be grateful
to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حسینی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← نظرسنجی

  به نظر شما علت اصلی عدم استقبال مردم از خدمات الكترونیك در ایران چیست ؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :